Aktualności

04.05.2015 | 7:36

XII Konkurs Literacki "O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę".

XII Konkurs Literacki "O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę"

Gimnazjum

Brązowa Wrona - Mateusz Kaczmarek , opiekun: Ewa Stanke


Wyróżnienia:
Konrad Niedzielski , opiekun: Ewa Stanke

Julia Linka, opiekun: Ewa Stanke

Paweł Hatka , opiekun: Beata Jankowiak


Liceum

Srebrna Wrona - Joanna Bombelek, opiekun: Elżbieta MizgalskaNagrodzonym serdecznie gratulujemy!

01.05.2015 | 9:59

Relacja z wizyty na rozprawie w sądzie.

Pierwszy raz spotkanie w sądzie

10 kwietnia tego roku licealiści Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach uczestniczyli w charakterze widzów w dwóch rozprawach sądowych Sądu Rejonowego w Szamotułach. Była to nietuzinkowa lekcja wiedzy o społeczeństwie.
Pierwsza z oglądanych rozpraw orzekała w sprawie mężczyzny, który aby dostać kredyt, złożył nieprawdziwe informacje dotycząca miejsca pracy. Sędzia Marek Wargacki pokrótce wprowadził uczniów w szczegóły sprawy i wyjaśnił na czym polegać będzie obserwowana przez nich rozprawa sądowa. Wytłumaczył, dlaczego nie musi w niej brać udziału oskarżony.
Druga rozprawa, której mogli przyjrzeć się licealiści, była rozprawą karną. Trwała znacznie dłużej niż poprzednia i dotyczyła sporu o maszyny. Oskarżonym był mężczyzna. Stawiano mu zarzut przywłaszczenia mienia. Według zeznań mężczyzna zajmował się przetransportowaniem maszyn z jednej firmy do drugiej, ale ze stroną oskarżającą zawierał jedynie umowy ustne. Gdy nadszedł termin zapłaty, nie przyznał się do posiadania maszyn. W rozprawie brało udział troje świadków. Okazało się, że zeznanie ostatniego z nich wymaga uzupełnień i ponownego przesłuchania.
Dzięki wizycie w Sądzie i życzliwości sędziego, który cierpliwie odpowiedział na wszystkie zadane przez nas pytanie, dowiedzieliśmy się wielu nowych, ciekawych i praktycznych rzeczy. Niewątpliwie gościna w Sądzie była bardzo ciekawym i uczącym doświadczeniem - zdradziła tegoroczna maturzystka i dodała - oprócz informacji o sądownictwie zdobyliśmy wiedzę na temat konsekwencji niektórych ze społecznie negowanych zachowań. Nieprzyjemnie byłoby znaleźć się na miejscu oskarżonego.

01.05.2015 | 9:55

Konkurs posła Jakuba Rutnickiego.

Nasi uczniowie uczestniczyli w konkursie Wielkopolska 10 lat zmian w regionie zorganizowanym przez biuro posła Jakuba Rutnickiego. Film pokazujący inwestycje drogowe i sportowe w Szamotułach i okolicy przygotowali Jakub Zagulski i Marek Linka. Sportowy kompleks w Baborówku pokazał Bartosz Warczyński, któremu w przygotowaniach pomagał Karol Mateja. Konkurs wygrała Ewelina Lipowiec z Zespołu Szkół nr 3. Gratulujemy ciekawych pomysłów i udanego zaprezentowania swoich prac.

01.05.2015 | 9:43

Wystawa: "Jestem stąd. Polska wielu narodów".

Gościliśmy w naszej szkole wystawę prezentującą mniejszości narodowe i etniczne we współczesnej Polsce. Organizatorami są : Stowarzyszenie Polsko- Niemieckie w Krakowie i Dom Anny Frank w Amsterdamie. Ekspozycja ma dużą wartość edukacyjną i składa się z kilkudziesięciu paneli. Poszczególne elementy zawierają zdjęcia portretowe 15 przedstawicieli mniejszości etnicznych i narodowych (tj.: białoruskiej, czeskiej, karaimskiej, kaszubskiej, litewskiej, łemkowskiej, niemieckiej, ormiańskiej, romskiej, rosyjskiej, słowackiej, śląskiej, tatarskiej, ukraińskiej, żydowskiej) oraz kilka fotografii nawiązujących do życia danej grupy. Uzupełnieniem materiału ilustracyjnego są cytaty pochodzące z wywiadów z portretowanymi na wystawie osobami, które odnoszą się do kwestii ich złożonej tożsamości narodowej i etnicznej, relacji pomiędzy nimi a większością społeczeństwa, jak również problemów dnia dzisiejszego mniejszości etnicznych i narodowcy żyjących w Polsce. Inne elementy wystawy pokazują za pomocą wybranych fotografii i tekstów historię i kulturę mniejszości etnicznych i narodowych. Wystawa od kilku lat przemieszcza Polskę i jest prezentowana w szkołach i instytucjach kultury. W naszej szkole ekspozycja gościła ponad miesiąc i była okazją do uzupełnienia wiedzy o mniejszościach. Uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych i licealnych omawiali problemy związane z tożsamością osób przynależących do mniejszości narodowych i etnicznych. Dla młodych osób informacje pochodzące z wystawy były odkryciem. Spotykamy się z osobami, które przybyły do nas kilka, kilkanaście lat temu ale zgodnie z normami prawnymi nie zaliczmy ich do mniejszości. Konieczność rozróżniania mniejszości etnicznych i narodowych od imigrantów, problem z mniejszością śląską, grupy obywateli polskich wyznających islam powodowały konieczność zweryfikowania naszego dotychczasowego wyobrażenia o homogeniczności społeczeństwa polskiego.

Strona wystawy: http://www.jestemstad.pl/#!/page_home

01.05.2015 | 9:39

Marsz Żywych 2015.

W czwartek 16 kwietnia 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach wyjechali do Oświęcimia, by wraz z ok. 10 tysiącami osób z całego świata przejść trzykilometrową trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II Birkenau.

Już po raz 24. odbył się przemarsz w hołdzie ofiarom Holokaustu, w którym zginęło ok. 6 mln ludzi. Marsz Żywych, bo tak nazywa się ta inicjatywa, był dla młodzieży z naszej szkoły okazją do spotkania Żydów z różnych zakątków świata oraz solidarnego z nimi manifestu przywiązania do takich wartości jak tolerancja czy godność i równość wszystkich ludzi.
Większość maszerujących znała język angielski, dlatego wśród ludzi wielu narodów zapanowała atmosfera serdecznych rozmów. Padały słowa wdzięczności dla popierających idee Marszu, raz po raz ktoś decydował się podzielić się historią związaną z przeszłością własną lub swojej rodziny. W obozie Birkenau z głośników dobiegał głos lektora, wymieniającego niekończącą się listę nazwisk ofiar Holokaustu. Na torach kolejowych, którymi doprowadzono masowe transporty z ludźmi skazanymi na zagładę, uczestnicy Marszu pozostawili setki drewnianych tabliczek symbolizujących żydowskie nagrobki (macewy). Tym symbolicznym gestem, 24. Marsz Żywych dobiegł końca.
Nie oznaczało to jednak końca wrażeń dla uczniów naszej szkoły. Drugi dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Krakowa. Jako jej uczestnicy poznaliśmy żydowską kulturę i zwyczaje. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie w Kazimierzu, miejscu, w którym dawniej współistniała i przenikała się kultura żydowska i chrześcijańska. Odwiedzane przez nas krakowskie synagogi zdawały się tętnić życiem. W jednej z nich (Starej Synagodze aktualnie zabytku muzealnym) zastaliśmy młodzież żydowską pochłoniętą radosnym tańcem. Dowiedzieliśmy się, że dla wyznawców judaizmu modlitwa w ruchu jest sposobem na połączenie się z Bogiem dlatego taniec wpisany jest bardzo mocno w kulturę Izraela. W Synagodze Tempel czekała na nas kolejna niespodzianka odbywał się tam koncert, który tchnął w widownię dużą dawkę życia.
- film ze Starej Synagogi:
- film z Synagogi Tempe
Przewodnik opowiadał nam nie tylko o żydowskich zwyczajach religijnych, ale także o ich osiągnięciach oraz wpływie na polską kulturę w różnych dziedzinach, nawet tak nieszablonowych jak sport pierwszą bramkę w historii polskiej piłki nożnej strzelił Józef Klotz, piłkarz żydowski, sporo zawodników tego pochodzenia także odnosiło sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych jako reprezentanci Polski.

Udział w wycieczce dostarczył nam wielu wrażeń, mamy nadzieję, że za rok będzie równie ciekawie. Szalom!*
* szalom (hebr. pokój) żydowskie pozdrowienie, używane m.in. na powitanie i pożegnanie

25.04.2015 | 15:12

III Artystyczne Spotkania Recytatorów.

III Artystyczne Spotkania Recytatorów 15.04.2015r.


Nasi laureaci:

I miejsce Adrianna Stanisławiak kl. IIIgD (opiekun: Anna Biedna)

II miejsce Konrad Niedzielski klasa IIgC i Marianna Wesołek kl. IIgC (opiekun: Ewa Stanke)

III miejsce Natalia Bartkowiak klasa IIgC (opiekun: Ewa Stanke)

III miejsce Katarzyna Zaraś (opiekun: Agnieszka Sługocka)

wyróżnienia:

Kajetan Szymański klasa IIIgA (opiekun: Agnieszka Sługocka)

25.04.2015 | 15:01

Spotkanie z podróżnikiem Robertem Barthe.

Dnia 16.04.2015r. klasa 2e wzięła udział w spotkaniu ze znanym francuskim podróżnikiem Robertem Barthe.
Spotkanie odbyło się w kinie Halszka. Po przedstawieniu naszego gościa przez dyrektora SZOK-u - Piotra Michalaka, pan Barthe zaprezentował zdjęcia z podróży rowerem po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Prezentacja była bardzo interesująca, pełna humoru (szczególnie próby wymieniania przez pana Barthe nazw w języku polskim oraz jego komentarze i anegdoty, wywołujące salwy śmiechu na sali). Pan Barthe okazał się bardzo przyjaznym, pełnym poczucia humoru człowiekiem.Pokazał nam, że wiek nie jest przeszkodą w realizacji marzeń, oraz to, że życie można spędzić w interesujący sposób. Slajdy wyświetlane przez pana Roberta prezentowały różne aspekty życia zwiedzanych krajów.
Było to pierwsze tego typu spotkanie, zatem mamy nadzieję, że kolejne będą równie ciekawe.

Opracowała: Zuzanna Cejba z kl. 2e

13.04.2015 | 20:56

Dzień Przedsiębiorczości 2015.

Dnia 25 marca w ramach Dnia Przedsiębiorczości uczniowie naszej szkoły odwiedzili lokalnych pracodawców.
Była to już 12 edycja programu, tym razem objęta patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W Dniu Przedsiębiorczości wzięło udział 80 licealistów, uczniów klas pierwszych. Mieli oni okazję obserwować pracę Urzędu Skarbowego w Szamotułach, Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, Banku Spółdzielczego Duszniki, Szpitala Powiatowego w Szamotułach, Biura Podróży Florczyk Travel i przedszkoli: Rzepka i Jarzębinka. Uczniowie odwiedzili także Szkołę Podstawową nr 1, Bibliotekę Publiczną, księgarnię Muminek i kilka innych szamotulskich firm.

Dzięki Dniu Przedsiębiorczości młodzież naszej szkoły mogła skonfrontować swoje wyobrażenia o pracy i pracodawcach z rzeczywistością. Poznała ona pracodawców i ich oczekiwania wobec pracowników.

Mamy nadzieję, że Dzień Przedsiębiorczości przyczynił się do rozbudowy zainteresowań i weryfikacji planów zawodowych uczniów naszej szkoły.

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach bardzo dziękuje wymienionym wyżej firmom i instytucjom za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu Dnia Przedsiębiorczości.

12.04.2015 | 9:07

Sukces naszego ucznia w konkursie matematycznym "Supermatematyk".

Marcin Bunalski z klasy 2A przeszedł do finału wojewódzkiego konkursu matematycznego dla licealistów "Supermatematyk".

Serdecznie gratulujemy i życzymy bardzo dobrych wyników w finale.

12.04.2015 | 8:58

Wystawa edukacyjna "Muzeum na kółkach" w Szamotułach 2015.

(Warszawa, 23.03.2015)


Wystawa edukacyjna Muzeum na kółkach w Szamotułach 20-22.05 2015 r., wstęp wolny

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Muzeum Zamek Górków, Zespołem Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi oraz Szamotulskim Ośrodkiem Kultury zapraszają do obejrzenia projektu Muzeum na kółkach. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 20-22.05 Muzeum będzie gościć w Szamotułach.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Szamotuły to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsze wzmianki o żydowskich mieszkańcach Szamotuł pochodzą z 1403 roku. W 1890 roku w Szamotułach urodził się Akiwa Baruch Posner, późniejszy znany rabin i uczony. Pod koniec XIX wieku i w pierwszych dekadach XX wieku, w wyniku trudnej sytuacji gospodarczej oraz zawirowań geopolitycznych, liczebność społeczności żydowskiej ulegała już tylko znacznemu zmniejszeniu. Wielu Żydów wyemigrowało do Niemiec i Ameryki. W 1939 roku w Szamotułach przebywało jedynie 88 osób pochodzenia żydowskiego. Po wybuchu II wojny światowej ostatni szamotulscy Żydzi zostali deportowani przez Niemców na tereny Generalnego Gubernatorstwa Więcej o historii żydowskiej Szamotuł na: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/szamotuly/

W Szamotułach będzie można zobaczyć Muzeum na kółkach przy Muzeum Zamek Górków na ul. Wronieckiej 30.

Podczas naszej wizyty koordynatorzy i współpracownicy przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:

- Szamotulscy Żydzi - lekcja muzealna

- Koncert muzyczny w wykonaniu Tomasza Drabiny i Mateusza Pliniewicza

- Kiedy umiera Żyd: obrządki i zwyczaje pogrzebowe spacer połączony z wykładem i prezentacją

- Od Bałabana do Grossa: razem czy obok siebie wykład Piotra Foreckiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu


Inicjatywa organizowania kolejnych wspólnych aktywności przywracających pamięć o żydowskich sąsiadach wyszła od nauczycieli historii Gimnazjum i Liceum im. ks. P. Skargi, wśród których jest Wiesława Araszkiewicz - Ambasador Muzeum Polin. Dla naszych uczniów warsztaty, wycieczki i inne animacje będą nie tylko lekcją historii, ale też tolerancji mówi Justyna Szaniawska Budaj dyrektor Zespołu Szkół nr 1.

Mamy nadzieję, że wizyta Muzeum na kółkach stanie się początkiem rozbudzania ciekawości na temat dawnych żydowskich mieszkańców Szamotuł. W przyszłym roku, wspólnie z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury, na placu, gdzie znajdowała się synagoga, planujemy, po uzyskaniu zgody właściciela, ustawić banery, na których pokażemy pamiątki, miejsca i przedmioty związane z Żydami. Planujemy pozbierać relacje starszych mieszkańców miasta odnośnie społeczności żydowskiej i udostępnić je w tym miejscu mówi Monika Romanowska-Pietrzak i Michał Kruszona, koordynatorzy lokalni Muzeum na kółkach w Szamotułach.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza Muzeum na kółkach, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Od maja do sierpnia 2015 roku Muzeum na kółkach będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku Muzeum na kółkach odwiedzi 47 miejscowości

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie:
http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach
oraz na Facebooku Muzeum na kółkach:
https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

Zapraszamy


Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.Kontakt dla prasy:
Zofia Biernacka
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Asystentka koordynatora merytorycznego Muzeum na kółkach
zbiernacka@polin.pl
+48 793 600 688
+48 22 37 93 749