Aktualności

17.06.2015 | 10:44

Finał XVI Gimnazjady!

Dnia 29.05.2015 roku odbył się Finał Województwa Wielkopolskiego XVI Gimnazjady w Lekkiej Atletyce dziewcząt i chłopców. Po eliminacjach, powiatowych i rejonowych, uczniowie Gimnazjum Nr 3 w Szamotułach startowali w zawodach wojewódzkich w Poznaniu, gdzie uzyskali następujące wyniki:

DZIEWCZĘTA:
Stasiak Zofia 100m XII miejsce
Zimny Antonina 100m ppł III miejsce
Obst Zuzanna 300m V miejsce
Nowak Natalia 300m IX miejsce
Lewandowska Aleksandra kula V miejsce
Burzyńska Angelika kula III miejsce
Kęsa Martyna oszczep IV miejsce
Maciejewska Karolina wzwyż V miejsce
Kaczmarek Julia wzwyż VII miejsce
Paczkowska Maria chód 3km X miejsce
Panasko Olga chód 3km IX miejsce


Sztafeta szwedzka w składzie: Stasiak Zofia, Nowa Natalia, Obst Zuzanna i Zimny Antonina - I miejsce w województwie.
Dziewczęta drużynowo zajęły II miejsce w województwie wielkopolskim.

CHŁOPCY:
Michał Łusiewicz skok wzwyż XIV miejsce
Sztafeta 4x100 m w składzie: Czekalski Bartosz, Kruszona Stanisław, Kornobis Eryk i Hirszman Sebastian VII miejsce w województwie.

Uczennice zdobywając, w województwie, I miejsce w sztafecie szwedzkiej wywalczyły awans do Mistrzostw Polski w biegach sztafetowych.

W dniu 14.06.2015 roku odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sztafet Vena Sport Festival 2015 Łódź .Reprezentacja gimnazjum w składzie: Stasiak Zofia, Nowak Natalia, Obst Zuzanna, Zimny Antonina i Tokarska Zofia zajęły V miejsce w Polsce.

Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

14.06.2015 | 14:45

Tymoteusz Zimny uzyskał minimum na Mistrzostwa świata w Lekkiej Atletyce w Cali w Kolumbii.

W sobotę 13 czerwca 2015 r. na stadionie AZS w Łodzi odbył się miting kwalifikacyjny do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski Juniorów. Dużym sukcesem zakończył się start Tymoteusza Zimny w biegu na 400 m , który uzyskując wynik 48,14 s ustanowił swój rekord życiowy.
Tymoteusz ,w obecnej chwili ,z wynikiem 48,14 s zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w kategorii juniora młodszego. Dzień 13 czerwca 2015 r. jest kolejnym dniem w historii Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach i Międzyszkolnego Klubu Sportowego Baszta, w którym to po Adzie Janowicz kolejny uczeń tej szkoły i klubu uzyskał minimum wyznaczone przez Polski Związek Lekkiej Atletyki (48,20 s) uprawniające do startu w Mistrzostwach Świata w Cali w Kolumbii.
Tymon, trenowany przez Romana Wiśniewskiego, swoją ciężką pracą zdobył możliwość reprezentowania Polski w najważniejszej imprezie 2015 r., w kategorii juniora młodszego, w mistrzostwach Świata, które odbędą się w dniach 15-19 lipca. Udział w mistrzostwach zostanie poprzedzony dwutygodniowym obozem klimatycznym, prawdopodobnie w USA. Za Tymona będziemy trzymać kciuki i jednocześnie życzymy mu osiągnięcia jak najlepszego wyniku w zbliżających się zawodach mistrzowskich.

14.06.2015 | 14:38

Spotkanie uczniów klasy 2D liceum z panem Burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem.

25 maja 2015 r. gościem na naszej lekcji wiedzy o społeczeństwa był Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły. Już drugi raz mogliśmy spotkać się z burmistrzem i porozmawiać na tematy żywo nas interesujące. Poruszaliśmy różne problemy - każdy z nas przygotował pytania dotyczące m.in. renowacji lasku przy ulicy Leśnej, organizacji wydarzeń kulturalnych dla młodzieży oraz o Dniach Szamotuł/Europy. Dyskutowaliśmy także o możliwości utworzenia młodzieżowej rady gminy.
Wyjaśnienia pana Włodzimierza Kaczmarka pozwoliły nam na zrozumienie zasad funkcjonowania Urzędu Miasta i zakresu kompetencji burmistrza oraz poznanie planowanych i aktualnie realizowanych inwestycji. Przedstawiliśmy także zdjęcia Szamotuł, które posłużyły nam jako przykłady załączone do naszych pytań. Burmistrz z ogromnym zainteresowaniem przejrzał materiały oraz wysłuchał kierowanych do niego pretensji i wątpliwości. Starał się na wszystkie uwagi szczegółowo odpowiadać, wyjaśniać i pokazywać jakie istnieją regulacje prawne i ograniczenia w działaniu samorządu.
Pan Włodzimierz Kaczmarek z wielkim zaangażowaniem podszedł do całego przedsięwzięcia, co jeszcze bardziej nas ucieszyło oraz wywarło bardzo pozytywne wrażenia. Dzięki tym zajęciom zdobyliśmy bardzo cenną wiedzę, która pomogła nam zrozumieć wiele ważnych i nie do końca rozumianych wcześniej problemów. Lekcje prowadzone w stylu wywiadu lub rzeczowej dyskusji z bardzo interesującymi osobistościami są ciekawym doświadczeniem znacznie ubarwiającym naszą edukację.

Sara Janecka i Mariusz Ulewak kl. 2D

06.06.2015 | 15:43

Muzeum na kółkach.

Trzy dni z Muzeum na kółkach

Od środy do piątku (20 22 maja) gościliśmy w Szamotułach Muzeum na kółkach czyli ruchomą wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Projekt działań przygotowały wspólnie trzy szamotulskie instytucje: Muzeum - Zamek Górków, Zespół Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. P. Skargi oraz Szamotulski Ośrodek Kultury. Zaplanowane animacje odbywały się na terenie Muzeum Zamek Górków. Dużą część zajęć edukacyjnych przygotowali i prowadzili nauczyciele z naszej szkoły.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez edukatorów Muzeum Polin, oglądali wystawę w spichlerzu pokazującą Polaków ratujących Żydów w czasie wojny. Klasy licealne w trakcie lekcji muzealnej zapoznawały się z historią szamotulskich Żydów. Gimnazjaliści dowiadywali się o zwyczajach pogrzebowych charakterystycznych dla kultury judaistycznej oraz podążali śladami nielicznych pozostałości materialnego dziedzictwa dorobku żydowskiego w naszym mieście. Spacery wiodły od miejsca, gdzie do 1939 roku stała synagoga (ulica Braci Czeskich). Grupy maszerowały do dawnego domu przedpogrzebowego i terenu byłego kirkutu ( ulica Zamkowa), ta część projektu nosiła tytuł Kiedy umiera Żyd. Drugiego dnia wysłuchaliśmy koncertu muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Ruach. Projekt zakończył wykład dr Piotra Foreckiego (UAM) zatytułowany W walce z plagą żydowską wypisy z przedwojennej prasy szamotulskiej i ich interpretacje.


Info:
http://www.zamek.org.pl/go.live.php
https://pl-pl.facebook.com/muzeumnakolkach
http://www.powiat-szamotuly.pl/Podsumowanie_wystawy_Muzeum_na_kolkach,11744.html


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w naszej galerii

24.05.2015 | 21:09

Finał Turnieju Poetyckiego "O Koronę Wierzbową".

Julia Rzepecka z klasy 1gC zajęła III miejsce w finale Turnieju Poetyckiego "O Koronę Wierzbową" na XIX Lednickiej Wiośnie Poetyckiej

Serdecznie gratulujemy!

20.05.2015 | 21:15

XII Powiatowy Konkurs Recytacji Poezji i Prozy Jana Pawła II.

Dnia 19 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu odbył się XII Powiatowy Konkurs Recytacji Poezji i Prozy Jana Pawła II oraz utworów Jemu poświęconych, w którym II miejsce zdobyła uczennica klasy trzeciej gimnazjum Adrinna Stanisławiak

Serdecznie gratulujemy!

08.05.2015 | 16:13

Wynik bardzo dobry i wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur".

Miło nam poinformować, że w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur" bardzo dobry wynik osiągnęła Natalia Adamska z klasy 1gC, natomiast wyróżnienie uzyskali Joanna Jaskuła z klasy 1gB oraz Paweł Filipiak z klasy 2gB.

Serdecznie gratulujemy!!

08.05.2015 | 15:45

Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych.

Natalia Adamska z klasy IgC zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w finale!

04.05.2015 | 7:36

XII Konkurs Literacki "O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę".

XII Konkurs Literacki "O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę"

Gimnazjum

Brązowa Wrona - Mateusz Kaczmarek , opiekun: Ewa Stanke


Wyróżnienia:
Konrad Niedzielski , opiekun: Ewa Stanke

Julia Linka, opiekun: Ewa Stanke

Paweł Hatka , opiekun: Beata Jankowiak


Liceum

Srebrna Wrona - Joanna Bombelek, opiekun: Elżbieta MizgalskaNagrodzonym serdecznie gratulujemy!

01.05.2015 | 9:59

Relacja z wizyty na rozprawie w sądzie.

Pierwszy raz spotkanie w sądzie

10 kwietnia tego roku licealiści Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach uczestniczyli w charakterze widzów w dwóch rozprawach sądowych Sądu Rejonowego w Szamotułach. Była to nietuzinkowa lekcja wiedzy o społeczeństwie.
Pierwsza z oglądanych rozpraw orzekała w sprawie mężczyzny, który aby dostać kredyt, złożył nieprawdziwe informacje dotycząca miejsca pracy. Sędzia Marek Wargacki pokrótce wprowadził uczniów w szczegóły sprawy i wyjaśnił na czym polegać będzie obserwowana przez nich rozprawa sądowa. Wytłumaczył, dlaczego nie musi w niej brać udziału oskarżony.
Druga rozprawa, której mogli przyjrzeć się licealiści, była rozprawą karną. Trwała znacznie dłużej niż poprzednia i dotyczyła sporu o maszyny. Oskarżonym był mężczyzna. Stawiano mu zarzut przywłaszczenia mienia. Według zeznań mężczyzna zajmował się przetransportowaniem maszyn z jednej firmy do drugiej, ale ze stroną oskarżającą zawierał jedynie umowy ustne. Gdy nadszedł termin zapłaty, nie przyznał się do posiadania maszyn. W rozprawie brało udział troje świadków. Okazało się, że zeznanie ostatniego z nich wymaga uzupełnień i ponownego przesłuchania.
Dzięki wizycie w Sądzie i życzliwości sędziego, który cierpliwie odpowiedział na wszystkie zadane przez nas pytanie, dowiedzieliśmy się wielu nowych, ciekawych i praktycznych rzeczy. Niewątpliwie gościna w Sądzie była bardzo ciekawym i uczącym doświadczeniem - zdradziła tegoroczna maturzystka i dodała - oprócz informacji o sądownictwie zdobyliśmy wiedzę na temat konsekwencji niektórych ze społecznie negowanych zachowań. Nieprzyjemnie byłoby znaleźć się na miejscu oskarżonego.