Aktualności

03.10.2019 | 19:46

"Koalicja dla NIepodległej"

Razem ze Stowarzyszeniem Wychowanków Gimnazjum i Liceum im.ks.Piotra Skargi, Muzeum Zamek Górków i Szamotulskim Ośrodkiem Kultury tworzymy "Koalicję dla Niepodległej" i świętujemy stulecie Rzeczpospolitej i naszej szkoły. Przypomnimy trzech artystów związanych z Szamotułami, którzy byli też nauczycielami. Przygotowujemy wystawę prac Wacława Masłowskiego, Stanisława Zgainskiego i Mariana Schwartza. Zaplanowaliśmy też działania teatralne, wykłady i lekcje muzealne. Zapraszamy na stronę projektu " Pamiętamy bo przybywa nam dawności". Na działania projektowe otrzymaliśmy wsparcie w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej"

https://www.facebook.com/Pami%C4%99tamy-bo-przybywa-nam-dawno%C5%9Bci-124735362257827/

02.10.2019 | 15:21

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

W czwartek 26.09.2019 świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków.
Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków, zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając zainteresowanie milionów ludzi w 45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się języków. Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który od tej pory obchodzony jest corocznie.
W tym roku zostaliśmy oficjalnie wpisani do rejestru wydarzeń wraz z 1260 uczestniczącymi szkołami w całej Europie. Na każdej przerwie słuchaliśmy przebojów w przeróżnych językach narodowych. Klasa 2D z wychowawcą – p. Emilią Janicką przygotowała kącik przysmaków europejskich (np. coca de llanda z Hiszpanii, strawberry crumble z Wielkiej Brytanii, cantuccini z Włoch, pigs in blankets z Anglii, Apfel im Schlafrock z Niemiec, czy ciasto marchewkowe z Irlandii) oraz wystawę plakatów, będących efektem pracy projektowej w klasach 2D, 2B, 3A oraz 1E. Plakaty w języku angielskim dotyczyły potrzeby i sposobów uczenia się języków obcych np. „Is it worth learning foreign languages?”, „10 good reasons to learn English”, „How to learn a new language?”, „Ways to practice speaking”, „How to learn new words?” itp. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli języków obcych, uczniowie wielu klas odwiedzili wystawę wypełniając karty pracy, a także brali udział w quizach, konkursach i zabawach językowych, nie tylko w językach nauczanych w naszej szkole.

Dziękujemy za obecność i zaangażowanie w to ważne, europejskie wydarzenie.

01.10.2019 | 14:45

DZIEŃ KAWY I SŁODKOŚCI

29 września to wyjątkowa data dla wszystkich smakoszy kawy – obchodzony jest tego dnia MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KAWY. Słowo „kawa” pochodzi z arabskiego słowa „kahwe”, które znaczy „wino, napój roślinny”. Natomiast do większości języków europejskich przeniknęło przez tureckie słowo „kahve” oraz powstałą od niego włoską nazwę „caffe”. Sporządzona jest z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca, najczęściej w postaci gorącej ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Kawa ).

W poniedziałek 30 września na parterze szkoły na wszystkich czekała pyszna kawa z przyprawami (cynamon, imbir, wanilia),syropami smakowymi oraz bitą śmietaną.
Podczas przerw międzylekcyjnych przy stoisku z łakociami ustawiały się kolejki. Sprzedawano ciasta, kolorowe babeczki, upieczone przez uczniów lub rodziców uczniów. Wszystko tak świeżutkie i pyszniutkie, że nikt nie potrafił koło stoiska przejść obojętnie.
Obok stoiska przygotowano wystawę „KAWA OKIEM CHEMIKA”, na której przedstawiono skład chemiczny ziaren kawy. Aby poprawić koncentrację i odzyskać siły, często sięgamy po kawę, bo w niej właśnie znajduje się pobudzająca kofeina, która jest alkaloidem purynowym należącym do grupy metyloamin.
Kawa zawiera m.in. kwas chlorogenowy, kwas kawowy oraz chinowy. To tzw. antyoksydanty, czyli naturalne przeciwutleniacze, które„wymiatają” z organizmu wolne rodniki. To sprawia, że wolniej się starzejemy, nasze komórki mogą prawidłowo funkcjonować, a ludzie są mniej narażeni na rozwój np. komórek nowotworowych.
W skład surowego ziarna kawy wchodzą białka. Jest ich około 13% ogólnej masy i w procesie palenia ulegają rozkładowi, tworząc wraz z innymi składnikami nowe związki smakowo-zapachowe. W trakcie palenia kawy powstają, w różnych ilościach, kwasy organiczne: mrówkowy, octowy, glikolowy i mlekowy, które odpowiedzialne są za kwaskowość kawy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy życzymy wszystkim na początek kalendarzowej jesieni gorącej i aromatycznej filiżanki kawy!!!

Imprezę przygotowało Szkolne Koło Caritas oraz biblioteka.

30.09.2019 | 20:34

WIELKOPOLSKA INAUGURACJA SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Dnia 24 września 20191 roku w Poznaniu odbył się Finał Województwa Wielkopolskiego - Mistrzostwa w Biegu Ulicznym - organizowane z okazji 65 lecia Szkolnego Związku Sportowego " Wielkopolska". W zawodach brali udział uczniowie naszej szkoły: Skowrońska Zuzanna 2BE, Jarmoluk Weronika 2BE, Kowalak Laura 1H2, , Wiśniewski Krystian 2BE, Jędrzejczak Jakub 1G1, Samborek Arkadiusz 2A, Szymański Jakub 2A, Aronowski Adam 2D

Na uroczystości wręczone zostały grawertony, medale i dyplomy za Licealiadę w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w rok szkolny 2018/2019. Dziewczęta liceum zajęły II miejsce w finale województwa wielkopolskiego: Skowrońska Zuzanna, Karpik Zuzanna,Góral Wiktoria, Gumna Laura, Grott Marta, Jarmoluk Weronika, Kozłowska Patrycja, Ratajczak Zofia, Ziętek Julia, Noak Katarzyna, Koppa Magdalena, Weimann Jagoda

24.09.2019 | 7:13

Turniej siatkarski z okazji 100-lecia istnienia szkoły

We wtorek, 17 września w hali Szamotulanka odbył się turniej siatkarski z okazji stulecia istnienia liceum. Warunkiem udziału w zawodach, była obecność w zespole dwóch absolwentów szkoły. Pojedynki odbywały się późnym popołudniem. Absolwenci wraz ze swoimi zawodnikami toczyli mecze na wyrównanym poziomie i bawili się siatkówką-sportem od lat cieszącym się dużą popularnością zarówno w naszej szkole jak i całych Szamotułach.

Klasyfikacja końcowa:

1. Ekipa z zielonego Jeepa
2. Biedroneczki
3. Drink Team
4. Sąsiedzi
5. Szybkie łapki
6. Marne szanse

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i dziękujemy za wspólną zabawę, mile spędzony czas i emocje sportowe.

16.09.2019 | 20:17

Sztafeta pokoleń już za nami

Sobota 14 września 2019 r. była dniem, w którym rzesza sportowców uczciła 100 - lecie szkoły, biegając sztafetę 100 x 1000 m. W imprezie uczestniczyło 90 osób. Ośmiu uczestników z tego grona biegało po dwa kilometry, a jeden trzy.

Sztafetę otworzył wicestarosta szamotulski pan Rafał Zimny uzyskując rewelacyjny czas na 1000 m 3 minuty 34 sekundy. Po krótkim odpoczynku pomógł biegając drugi swój kilometr osiągając nieznacznie gorszy czas ( 3:37).

W sztafecie uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i sympatycy szkoły. Na uwagę zasługuje start rodziny Janasiaków (4 osoby) oraz rodziny Boguś (4 osoby).

Uczestnikiem sztafety był znany szamotulski maratończyk pan Stefan Dobak oraz ultra maratończyk i uczestnik „Biegu Rzeźnika” w Bieszczadach pan Jacek Pachla.

Najlepszy wynik na 1000 m uzyskał uczeń klasy I LO Kacper Szczurek 3:02, a niewiele gorszy nauczyciel wychowania fizycznego z naszej szkoły pan Krzysztof Unger 3:03.

Uczestnicy imprezy przebiegli 100 km w czasie 6 godzin 45 minut i 23 sekund.

Każdy uczestnik po przebiegnięciu swojego kilometra otrzymał pamiątkowy medal.

Społeczność szkolna dziękuje wszystkim uczestnikom, że znaleźli czas w tę słoneczną sobotę i uświetnili obchody 100-lecia szkoły.

zdjęcia p. M.Prętka

16.09.2019 | 20:07

ABSOLWENCI „SKARGI” ARTYSTYCZNIE – wernisaż.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom 100-lecia szkoły było otwarcie wystawy ABSOLWENCI „SKARGI” ARTYSTYCZNIE. Wernisaż z udziałem zaproszonych gości odbył się 13 września 2019 r. w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Zebranych przywitał dyrektor Muzeum Michał Kruszona oraz dyrektor naszej szkoły Justyna Szaniawska-Budaj.
Szczególne podziękowanie za zaaranżowanie przestrzeni wystawienniczej składamy Pani Marii Halamskiej (zd. Kuzioła) oraz Panom Wojciechowi Halamskiemu i Marcinowi Szelejakowi. Serdecznie dziękujemy Pani Eli Martin-Bytnar za zaprojektowanie plakatu i zaproszenia na wystawę.
Dziękujmy wszystkim artystom, absolwentom naszej szkoły, za udostępnienie swoich prac (podajemy w porządku alfabetycznym):

Dr hab. Krzysztof Balcerowiak – absolwent z roku 1996.
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Anna Galewska-Morgan - absolwentka z roku 1991.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu

Maria Halamska (zd. Kuzioła) - absolwentka z roku 2013.
Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Wojciech Halamski - absolwent z roku 2010.
Ukończył Politechnikę Poznańską – Wydział Architektury.

Beata Jagodzińska - absolwentka z roku 2009.
Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Jarosław Kałużyński - absolwent z roku 1982.
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Przemysław Koliński - absolwent z roku 2008.
Ukończył Politechnikę Poznańską – Wydział Architektury.

Agnieszka Maksymowicz - absolwentka z roku 2006.
Ukończyła Politechnikę Poznańską – Wydział Architektury.

Ela Martin-Bytnar - absolwentka z roku 2003.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Maria Martin-Olszewska - absolwentka z roku 2009.
Ukończyła Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

Hanna Szelejak - absolwentka z roku 1981.
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Marcin Szelejak - absolwent gimnazjum z roku 2007.
Ukończył Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

W Sali Wystaw Czasowych można prace oglądać do 28 września.
Uroczystość uświetnił występ zespołu TRIOLA w składzie: Maria Halamska (zd. Kuzioła) – skrzypce, Anna Hermann – skrzypce i Weronika Jarosz – wiolonczela. Wszystkie trzy panie są również absolwentkami naszej szkoły.

16.09.2019 | 1:12

Międzywojewódzkie Mistrzostwa U16 - 7 września 2019 Szczecin

Dnia 7 września 2019r na stadionie w Szczecinie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa U16 w Lekkoatletyce. Klub MKS „Baszta” Szamotuły reprezentowała grupa 13 zawodników. W konkurencji indywidualnej najwyższą lokatę zdobyła Hanna Biniakiewicz w skoku wzwyż. Uzyskany rezultat 1.53m zapewnił jej brązowy medal. W rywalizacji zespołowej nasza męska sztafeta 4x100m w składzie Kajetan Wajs, Bartosz Leja, Mikołaj Juszczak, Kacper Kamiński zajęła zasłużone 3 miejsce, tym samym zdobywając brązowy medal. Pozostałym zawodnikom mimo ogromnych starań i bicia rekordów życiowych, nie udało się zająć miejsca na podium, choć w kilku przypadkach były to lokaty za podium. Bartosz Leja w skoku w dal uzyskując 5,50m - zajął 4 miejsce. Martyna Gromadzińska w tej samej konkurencji oddając skok na odległość 4,92 zajęła 5 miejsce. Zofia Gończowska w skoku wzwyż skacząc 1.50m uplasowała się na 5 pozycji, Kacper Kamiński w biegu na 100m dwukrotnie bijąc własny rekord życiowy, najpierw w eliminacjach 11,97s zajmująć drugie miejsce, potem w finale A, 11,90s zajmując ostatecznie 6 miejsce. Jagoda Dłużewska w rzucie dyskiem 5 miejsce z wynikiem 24,87m oraz w pchnięciu kulą 9 miejsce osiągając w drugiej próbie wynik 7,94m. Kornelia Buchwald 11 miejsce w rzucie oszczepem z rezultatem 21.86m. Natomiast sztafeta dziewcząt 4x100m w składzie: Aleksandra Skonieczna, Weronika Zaraś, Magdalena Nowicka, Martyna Gromadzińska zajęła wysokie 6 miejsce z czasem 55.10s. Warto wspomnieć, że 11 najlepszych zawodników z każdej konkurencji zdobywało punkty do klasyfikacji drużynowej klubów. Zdobyte 13 punktów pozwoliło nam zająć 10 miejsce spośród 45 rywalizujących ze sobą klubów.

13.09.2019 | 6:57

Turniej piłki siatkowej z okazji 100-lecia istnienia naszej szkoły

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w turnieju piłki siatkowej zorganizowanego z okazji 100-lecia istnienia Gimnazjum i Liceum im. ks.Piotra Skargi w Szamotułach. W drużynie musi być co najmniej dwóch absolwentów naszej szkoły. Turniej odbędzie się 17.09 w hali Szamotulanka w godzinach 18.00-22.00.

Zapraszamy do udziału w turnieju lub gorącego zagrzewania uczestników do gry.

08.09.2019 | 18:55

Sukces naszej szkoły

W takcie intensywnych przygotowań do święta stulecia szkoły dotarły do nas radosne wiadomości. W wakacje nauczyciele przygotowali grant w konkursie "Koalicje dla Niepodległej". Konkurs polegał na opracowaniu projektu łączącego stulecie Rzeczpospolitej z działaniami edukacyjnymi i artystycznymi w środowisku lokalnym. Szkoła do współpracy zaprosiła Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum oraz Muzeum Zamek Górków i Szamotulski Ośrodek Kultury. Projekt obejmuje warsztaty teatralne, wykłady oraz wystawę prac nauczycieli plastyki, którzy uczyli uczniów Skargi, połączyliśmy stulecie Rzeczpospolitej i naszej szkoły. Nie wszyscy kojarzą liceum z postaciami artystów: Władysława Masłowskiego, Stanisława Zgaińskiego i Mariana Schwartza. Projekt zakłada przypomnienie wymienionych plastyków i środowiska artystycznego "Wietrznego Pióra", dorobku twórców tej oryginalnej grupy funkcjonującej w Szamotułach w okresie międzywojennym. Kilka dni temu dotarła do nas informacja o zaakceptowaniu naszego wniosku i wspólnie z koalicjantami cieszymy się z sukcesu i przygotowujemy działania w środowisku lokalnym.